PHENICIA Tunisia Hammamet
"Kористиме "колачиња" (cookies) за да обезбедиме најдобро корисничко искуство и функционалност на веб страната. Ако продолжите, ќе претпоставиме дека разбирате и прифаќате.​
Повеќе информации можете да добиете на следниот линк политика за колачиња
Прифаќам
Мапа

PHENICIA Опции за соба

Пребарувај цени за достапни соби!
Краток опис
Хотелот се состои од 3 згради со 382 сместувачки единици, од кои 304 се во главната хотелска зграда. Гостите на располагање имаат главен ресторан, ресторан за азиска кујна (со доплата) и a la carte ресторан еднаш за време на нивниот престој бесплатно. Алкохолните и безалкохолните пијалоци се вклучени во концептот.

Достапен е мини клуб за деца (4-12 години).
Во цената е вклучено:
- Лежалки, чадори, душеци (нивниот број е еднаков на бројот на кревети во хотелот)
- Фитнес
- Тенис: бесплатно користење на терени - 1 час дневно, се изнајмуваат рекети и топки, доколку имате свои и сакате да играте, земете ги со себе;
- Стрелаштво;
- Мини-голф во хотелот (палките за голф може да се позајмат од аниматорите)
- Пинг Понг
- Друштвени игри: уно, шах, дама, карти, монопол (позајмувате од аниматорите)
- Пикадо, зумба, аеробик на вода на море, истегнување или јога, ватерполо, фудбал
-1 час дневно по соба користење катамаран, кану или даска за сурфање на ветер;
- Шатл бус до терени за голф;
- Оasis bar, бар покрај базен, бар на плажа, Диско бар, вклучително флаширана вода во собата;
- Кафе и чај од нане во мавританското кафуле на хотелот;
локални алкохолни пијалоци (суво и полусуво тунижанско црвено, розе, бело вино, пиво, ликер од урми, вотка од тунижанска смоква „буха“, пиво пиво итн.), кафе, чај, вода, сода, сок од лимон;
Плажа
Хотелот има своја широка плажа со бел песок.
Бројот на лежалки во хотелот одговара на бројот на легла.
Во цената не е вклучено:
- услуги на спа центар;
- користење на сефот;
- моторизирани спортови на вода;
- јавање на коњ;
- играње или учење да играте голф во клубовите Citrus и Jasmin;
- наргиле и чај во мавританското кафуле;
- Бар Carillon.
Локација
Sentido Phénicia се наоѓа на првата линија, речиси точно на половина пат помеѓу јужен и северен Хамамет. Ако уживате во пешачење покрај плажа, ќе ви треба околу еден час пешачење во двата правци. Со такси ќе чини 5-7 динари. Од аеродромот Enfidha е оддалечен 45 минути, од аеродромот во Монастир 1 час и 15 минути, од Тунис 1 час. Од хотелот на пешачко растојание има: дискотеки, самопослуга, аптека итн.

На 2 км од Sentido Phoenicia се наоѓа Културниот центар на Хамамет, Дар Себастијан, со амфитеатар на отвореноточно во градината со еукалиптус покрај морето. Секоја година овде се одржуваат меѓународни музички и театарски фестивали.

Концепт за исхрана
Хотелот работи на база All Inclusive.

ПОЈАДОК

Од 6:00 - 10:00 часот во снек барoт на базен.
Од 10:00 - 12:00 часот доцен појадок во малата сала на Снек барот покрај базенот.
Појадок во собата може да се побара до 11:00 часот со доплата од 3 TND.

РУЧЕК

Од 12:00 - 14:00 часот во ресторан LeGrand.
Во текот на летната сезона од јуни до септември: 12:00 - 14:30 часот во ресторанот Beach Barbecue.

Попладневна ужина 

Од 14:30 до 17:30 часот во снек барот на базен.

ВЕЧЕРА

Во текот на летната сезона вечера во 2 смени.
Прва вечера од 18:30 - 19:30 часот во ресторан LeGrand.
Втора вечера од 20:00 - 21:00 часот во ресторан LeGrand.
Пауза од 19:30 - 20:00 часот.

Од 19:30 - 22:30 часот во a la carte ресторанот Le Panache (резервација за вечера 24 часа однапред).
Le Panache е затворен во вторник.
Од 19:30 - 22:30 часот во ресторан LeDragon (резервација за вечера 24 часа однапред). Доплата за мени 25 TND по лице. Ресторанот Le Dragon е затворен во недела.
За време на вашиот престој имате право на една туниска вечера бесплатно во à la carte ресторан, без разлика дали тоа е Le Panache или Le Berbere. Мора да направите резервација 24 часа однапред.
Спорт и рекреација
Хотелот нуди 3 базени, отворен базен, внатрешен базен и детски базен и џакузи. На гостите им се достапни различни активности, како фудбал, аеробик, одбојка на плажа, пинг-понг, мини голф итн.

Со доплата: спортови на вода, амам и масажи.
Важни информации
Хотелите имаат право да менуваат поединечни услуги, начините на плаќање, како и периодот на користење на содржините, да го променат концептот на all inclusive и слично, во согласност со нивната деловна политика, временските услови и други релевантни фактори, така што организаторот на патувањето не може да сноси одговорност за тие промени.
Дополнителни информации
Во Јужен Хамамет: забавен парк Carthageland, воден парк, шеталиште, трговски центри, ресторани, таласо центри. Постои историски центар во Северен Хамамет.
Основниот блок е 4-катница и 2 дополнителни згради. Хотелот е отворен во 1973 година. Последното реновирање на собите е завршено во мај 2015 година.
Сместување
Хотелот има 390 соби, вклучително и 2 претседателски апартмани.

Собите располагат со централна клима (работи од 15 јуни до 15 септември), балкон/ тераса, бања, телефон, ТВ, фрижидер и минибар. Минибарот може да се наполни по претходно барање (со доплата). Сеф во собата/1,5$ на ден/. Сите соби се опремени во ист стил, со појачана изолација од бучава. Подот е теракота.
Ако сте навикнати да пиете чај или кафе пред да се отвори првиот бар или ви треба топла вода за храна за бебиња, побарајте електричен бокал со чаши од рецепција. Можете да ги користите производите, како и да земате чај и шеќер во ресторанот за време на појадокот.
Band Text
http://www.ttshotels.com.tn/phenicia/
Пансион
Вклучено во системот „All Inclusive“:
лежалки, чадори, душеци (нивниот број е еднаков на бројот на кревети во хотелот);
фитнес;
тенис: бесплатно користење на терени - 1 час дневно, се изнајмуваат рекети и топки, доколку имате свои и сакате да играте, земете ги со себе;
Стрелаштво;
мини-голф во хотелот (палките за голф може да се позајмат од аниматорите);
пинг понг;
друштвени игри: уно, шах, дама, карти, монопол (позајми од аниматорите);
пикадо, зумба, воден аеробик на море, истегнување или јога, ватерполо, фудбал, петанк на плажа со аниматори;
1 час дневно по соба користење катамаран, кану или даска за сурфање на ветер;
шатл комбе до терени за голф;
Баровите Oasis, бар покрај базен, Beach bar, Disco bar, вклучувајќи флаширана вода во собата;
кафе и чај од нане во мавританското кафуле на хотелот;
локални алкохолни пијалоци (суво и полусуво туниско црвено, розе, бело вино, пиво, ликер од урми, вотка од туниска смоква „буха“, пиво пиво итн.), кафе, чај, вода, сода, свеж лимон;

Не е вклучено во системот „All Inclusive“:
Услуги на СПА центар;
користење на сефот;
моторизирани спортови на вода;
јавање на коњ;
играјте или научете да играте голф во клубовите Citrus и Jasmin;
наргиле и џебови за чај во мавританското кафуле;
Бар Carillon.
За хотелот:

PHENICIA Слики и Видеа

Почнувајќи од..
Најниска Цена и Дата
Во ред

Маил-от е успешно пратен

Предупредување

Настана грешка при праќање на маил - от.

Нашиот билтен за е-пошта;
Нашиот билтен за е-пошта;
Придружи се на нашиот Newsletter / За согласност и одјавување прочитајте во политика за приватност
Маилинг Пошта

Содржина на маилинг листа

Име
Презиме
Маил
Во ред

Маил-от е успешно пратен

Предупредување

Настана грешка при праќање на маил - от.